ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Kommentar

Anders Lindblad:

När Zlatan är med spelar han alltid stora huvudrollen

Anders Lindblad
Zlatan Ibrahimovic var både ödmjuk och diplomatisk under dagens presskonferens, skriver Anders Lindblad.
Zlatan Ibrahimovic var både ödmjuk och diplomatisk under dagens presskonferens, skriver Anders Lindblad. Foto: Jonas Ekströmer/TT

Första presskonferensen i landslagsdressen sedan EM 2016 – då fick vi se en ödmjuk, diplomatisk, känslosam och eftertänksam Zlatan Ibrahimovic. Mest av allt gillade jag hans kärleksförklaring till fotbollen. Och att vinnarmentaliteten är densamma som förr.

Anders Lindblad
Publicerad

Jag vet inte hur många presskonferenser jag varit på med Zlatan Ibrahimovic genom åren. Ett oräkneligt antal har det blivit och varenda en har varit intressant, men på så många olika sätt. Zlatan har en aura omkring sig som få andra, när han kommer in i ett rum stannar allt annat upp.

Laddar…