Oscar Properties vd anmäld för bokföringsbrott

Försenade årsredovisningar, uteblivna avgifter och revisorsanmärkningar. Oscar Properties grundare och vd Oscar Engelbert har anmälts för misstänkt bokföringsbrott – och en av revisorerna har anmälts till Revisorsinspektionen.

Johan Hellekant, Patricia Hedelius
Publicerad
Annons

Fem år i rad har Oscar Engelbert, vd för Oscar Properties, misslyckats med att få årsredovisningen i sitt ägarbolag, Parkgate, som ingått i Oscar Properties-koncernen, färdigställd i tid. Nu kan SvD avslöja att han är anmäld för misstänkt bokföringsbrott – och Ekobrottsmyndigheten har upprättat ett ärende.

– Ärendet är pågående och jag vill hänvisa till förundersökningssekretess. För vidare frågor härvidlag hänvisar jag till chefsåklagare Tibbling, säger Theo Rydén på Ekobrottsmyndigheten till SvD.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons