ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Så ska unga hindras från att återfalla i brott

För att minska återfallen krävs satsningar på utslussningen av barn som dömts till straff för allvarliga brott. Arkivbild.
För att minska återfallen krävs satsningar på utslussningen av barn som dömts till straff för allvarliga brott. Arkivbild. Foto: Marcus Ericsson/TT

En statlig utredning föreslår fängelse i stället för särskilda ungdomshem för ungdomar som begår allvarliga brott. För att minska återfallen krävs dock omfattande satsningar på utslussningen, skriver Tove Pettersson, professor i kriminologi, på DN Debatt.

TT
Publicerad
Annons

Den utredning som i augusti överlämnades till regering­en föreslår genomgripande förändringar i bestraffningen av barn som begår allvarliga brott. Barn ska kunna dömas till fängelsestraff som avtjänas på särskilda ungdomsavdelningar vid vanliga fängelser.

Det är i en ny ESO-rapport (Expertgruppen för studier i offentlig ekonomi) som Tove Pettersson lyfter betydelsen av en fungerande utslussningsverksamhet.

Laddar…