Alla hjärtans dag-rådet: Ha sex med munskydd

Undvik hångel och ha munskydd på om möjligt när ni har sex, är uppmaningen från thailändska hälsomyndigheter inför alla hjärtans dag. Arkivbild.
Undvik hångel och ha munskydd på om möjligt när ni har sex, är uppmaningen från thailändska hälsomyndigheter inför alla hjärtans dag. Arkivbild. Foto: Michael Probst/AP/TT
TT-AFP
Publicerad
Annons

Hälsomyndigheter i Thailand uppmanar par inför alla hjärtans dag att ha covidsäkert sex för att minska risken för att spridningen av sjukdomen ökar ännu mer. Det innefattar även att ha behålla munskyddet på under den intima akten.

– Covid är inte en sexuellt överförbar sjukdom men det är möjligt att få covid genom att andas nära varandra och utbyta saliv, säger Bunyarit Sukrat, chef vid myndigheten för reproduktiv hälsa.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons