Upptäckten chockar i Essex: ”Tänk om jag kunnat hjälpa dem”

Andy Larkin har tidigare sett invandrare ta sig in i landet på lastbilarna i området.
Andy Larkin har tidigare sett invandrare ta sig in i landet på lastbilarna i området. Foto: Nina E. Rangoy

I industriparken öster om London där långtradaren med 39 döda hittades har många stött på illegala invandrare som tagit sig in till Storbritannien i lastbilar. Trots det chockar upptäckten. Det här är ovanligt.

Charlotta Buxton
Uppdaterad
Publicerad
Annons

GRAYS. Lastbilarna susar förbi på motorvägen ovanför Waterglade Industrial Park öster om London. Det är en plats som känns öde och övergiven. Ett landskap av lagerlokaler, asfalt och ogräs i utkanten av den brittiska huvudstaden.

Ett par kilometer söderut ligger Dartford Crossing. Den stora bågformade bron är en av de få platserna öster om London där det går att korsa Themsen. Det är en flaskhals där lastbilarna ofta står på kö.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons