ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

”Konspirationsteorier är inte bara av ondo”

Jack Werner, Lena Andersson och Lisa Irenius på SvD:s scen på Bokmässan i Göteborg.
Jack Werner, Lena Andersson och Lisa Irenius på SvD:s scen på Bokmässan i Göteborg. Foto: Staffan Löwstedt

Är konspirationsteorier bara av ondo? Den var frågan när Lena Andersson och Jack Werner möttes i ett samtal på Bokmässan i Göteborg. Lena Andersson pekade på frågor som aldrig ställdes under pandemin, men Jack Werner hade svårt att se vad som kunde gjorts annorlunda.

Nils Lolk
Publicerad
Annons

”Vad är poängen med konspirationsteorier?” var frågan när författarna och SvD-medarbetarna Lena Andersson och Jack Werner möttes på SvD:s scen på Bokmässan i torsdags. Samtalet, som leddes av SvD:s kulturchef Lisa Irenius, hade Lena Anderssons senaste roman ”Koryféerna: en konspirationsroman” som utgångspunkt.

Jack Werner förklarade att han tycker att man ska se på konspirationsteorier som man ser på andra världsförklarande pretentioner: att det är något människor kan ty sig till när de behöver det.

Laddar…