Så klassas lyxbostäder – sålde för 55 miljoner
Lyx är en tillflykt i oroliga tider. Och lyxiga bostäder är inget undantag. Mäklaren Niklas Berntzon avslöjar vad som får köparna att satsa tiotals miljoner på det alldeles extra – även i kristid.
Han har precis sålt ett penthouse men vill inte avslöja priset på annat sätt än att “55 miljoner kronor bör man nog ha” om man vill köpa något riktigt lyxigt på högsta nivå. Närmare bestämt en takvåning 150 meter upp i luften med flera panoramaterrasser i Norra tornen i Stockholm, byggt av Oscar Properties.
– Lyxobjekt har varit väldigt gynnsamma under coronapandemin. Det har gått så bra att prisbilden blivit lite spretig. Det kan vara skillnader på tiotals miljoner kronor på våningar som är mer eller mindre identiska på samma adress. Priset beror väldigt mycket på vilka köpare som är ute på marknaden, säger Niklas Berntzon som är delägare i ESNY – en mäklarfirma inriktad på bostadsmarknadens allra dyraste segment.