Ryssmötet skulle skada Clinton – Trump ändrar sig

President Donald Trump medger nu att ett omtalat möte 2016 mellan bland andra sonen Trump Jr och en rysk advokat syftade till att ge Trumps valkampanj tillgång till negativ information om Hillary Clinton. Men något brott begicks inte, hävdar president Trump.

Erik Bergin
Publicerad
Annons

Över två år efteråt är mötet i Trump Tower på Manhattan i juni 2016 alltjämnt en av de mest kontroversiella händelserna i den utredning som granskar ryska försök till påverkan av det amerikanska presidentvalet.

Vid mötet, vars existens New York Times avslöjade för ett år sedan, deltog bland andra Trumps son Donald Trump Junior i en diskussion med Natalia Veselnitskaya, en rysk advokat som rapporteras ha kopplingar till Kreml. Trump Junior hävdade tidigare att ämnet för diskussionen var adoptioner av ryska barn.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons