ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Svenskstjärnan glänste i VM

Det blev nytt personbästa för Nikolaj Majorov i kortprogrammet i VM i konståkning i Stockholm. Han blev 20:e åkare och är klar för final.

I den heta duellen mellan OS-kungen Yuzuru Hanyu och VM-kungen Nathan Chen är det fördel Hanyu inför friåkningen.

Ingela Ahlberg/TT
Publicerad

Amerikanen Chen, som vunnit de två senaste världsmästerskapen och går under smeknamnet kvadrupelkungen, gjorde ett par missar i sitt kortprogram. Dels blev det ett oväntat fall i det första hoppet, en kvadrupel Lutz, och därefter en misslyckad piruett. Det gav honom poängen 98,85 och en tredjeplats inför lördagens friåkning.

Japanen Hanyu gjorde ett felfritt program och leder herrtävlingen på 106,98 poäng. Landsmannen Yuma Kagiyama är tvåa på 100,96.

Laddar…