ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Danmark fasar ut ägg från höns i bur

Nu blir det stopp för att anlägga nya buranläggningar för höns i Danmark – och förbud mot burägg från år 2035. Arkivbild.
Nu blir det stopp för att anlägga nya buranläggningar för höns i Danmark – och förbud mot burägg från år 2035. Arkivbild. Foto: Marit Hommedal/NTB/TT

Nästa år blir det förbjudet att bygga nya burhönsanläggningar i Danmark – och om tolv år vill Danmark införa ett totalstopp för ägg från burhöns.

TT-Ritzau
Publicerad

Den som i dag har burhönsanläggningar får tolv år på sig att fasa ut verksamheten. Det innebär att förbjudet mot burägg införs först år 2035, rapporterar danska nyhetsbyrån Ritzau.

– Vi vill gärna fasa ut buräggen snabbast möjligt. Men vi tar hänsyn till de som har buräggsproduktion, säger livsmedelsministerns Rasmus Prehn (S).

Laddar…