ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Älskade terrorist – 16 år med militanta islamisterHon valde ett liv bland terrorister

Anna Sundberg har skrivit ”Älskade terrorist” tillsammans med journalisten Jesper Huor.
Anna Sundberg har skrivit ”Älskade terrorist” tillsammans med journalisten Jesper Huor. Foto: Eva Lindblad

I "Älskade terrorist" berättar Anna Sundberg om sina år med radikala islamister, i Lund och i Georgien. Isabelle Ståhl har läst ett viktigt vittnesmål från en kvinna som mest låtit sig dras med i andras kamp. Boken skildrar också en känsla av menings­förlust som är typisk för vårt moderna samhälle.

Isabelle Ståhl
Publicerad
Annons

Anna Sundberg växte upp i ett i välbärgat men andefattigt villaområde mellan Halmstad och Tylösand i början av 1980-talet. Hon hade vänner och pojkvän, men kände sig ensam och upplevde tomhet, som om tillvaron bara var blanka ytor. Det var viktigt att alltid vara glad: hennes pappa tyckte inte om ”dålig stämning”. Hon flyttade till Lund, läste teologi, och kände sig allt mer rotlös.

I ”Älskade terrorist” skriver Sundberg om hur hon i Lund konverterade till islam, och senare kom att leva med en radikal islamist i 16 år. Boken är skriven tillsammans med radiojournalisten Jesper Huor, författare till ”Sista resan till Phnom Penh” (2006) och ”I väntan på talibanerna” (2010).

Laddar…