Svenska fotbollförbundet får miljonböter
Fifa dömer Svenska fotbollförbundet (SvFF) till böter om ungefär en miljon kronor efter att det uppdagats att förbundet tillåtit registrering av 54 minderåriga spelare från 15 länder.
Norska idrottspolitik.no var först med att rapportera att fotbollsförbundet döms till böter, efter att sajten tagit del av Fifas nyligen offentliggjorda dom från den 25 juni.
Enligt reglerna ska spelare under 18 år ha bott i landet i minst fem år innan de kan registrerats för spel. Vill förbundet registrera en spelare som inte uppfyller det kravet ska förbundet söka ett särskilt tillstånd för spelaren hos Fifa. Syftet är att undvika att unga spelare råkar illa ut utomlands, exempelvis genom trafficking eller kontrakt med dåliga villkor.