Bach: "Bör inte förolämpa andra människor"
Ska idrottare vara rädda för att uttrycka åsikter om den kinesiska regimen under OS i Peking? Svaret från Thomas Bach är inte glasklart.
Inför OS har människorättsorganisationer uppmanat aktiva att inte kritisera värdlandet under spelen, eftersom de då bryter mot lagarna i Kina där yttrandefriheten är kraftigt begränsad. Thomas Bach, ordförande i Internationella olympiska kommittén (IOK), fick flera frågor om ämnet när han höll en drygt timslång presskonferens dagen före OS-invigningen.
OS-idrottarna får enligt IOK:s ”regel 50” inte göra politiska manifestationer på arenorna eller vid medaljceremonier. De får däremot yttra sig i ämnet till exempel på presskonferenser efter tävlingarna, och CBS News ställde frågan om idrottare bör vara rädda för sin säkerhet om de i så fall kritiserar den kinesiska regimen.