ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

”Kultur är ett kall – inte ett yrke”

Carl-Johan Malmberg är aktuell med boken ”Lyckans gåta”,  som av kritikerna kallats ”generös” och ”en fröjd”.
Carl-Johan Malmberg är aktuell med boken ”Lyckans gåta”, som av kritikerna kallats ”generös” och ”en fröjd”. Foto: Staffan Löwstedt

SvD-skribenten Carl-Johan Malmberg läser en ruggig 1990-talsroman och gör ingen skillnad på helg och veckodagar. I serien ”Min kulturhelg” berättar en aktuell person om kulturen som kommer att lysa upp den kommande helgen.

Ellinor Skagegård
Publicerad

Kultur och konst är inget jag konsumerar utan något jag umgås med, har en relation till – liknande den jag har med levande människor. Det är inte underhållning eller tidsfördriv utan något jag engagerar mig i, stärks av, eller går i konfrontation med. Men också ofta något annat än vardagen, ett sätt att stiga ut ur den – nå andra världar än de välbekanta.

För mig är det inte någon skillnad mellan helg och veckodagar. Jag läser och skriver och lyssnar och tittar lika mycket alla dagar. Som så kallad fri skribent så arbetar jag även på helgerna. Jag ser inte mitt arbete som ett yrke i första hand utan, lite högtravande, som ett kall.

Laddar…