RecensionKonstutställningar
Konstnärliga insikter i pandemins tillstånd
När Moderna fick 25 miljoner för att köpa svensk konst under pandemin uppstod ett unikt tillfälle att se över samlingens luckor. En större satsning har inte skett sedan museet förvärvade 24 verk av viktiga kvinnliga konstnärskap.
Jämförelsen med ”Det andra önskemuseet” haltar dock. Om man på 1960-talet lite oreflekterat satte ihop en önskelista, och under perioden 2006–2009 medvetet kompletterade de brister som hade uppstått, så gällde det den här gången att förhålla sig till möjligheten att den samlade kompetensen på museet faktiskt inte känner till de konstnärskap som eventuellt har missats.
Därför satsade man bland annat på ett ”open call” där alla kunde skicka in och förslå konstnärer. I slutänden fanns 373 nya verk av 169 konstnärer, med verk från 1960-talet och framåt. Många, men inte alla, från konstnärer som inte tidigare funnits representerade i samlingen.