Staten tar greppet om SAS

Ägarstrukturen i SAS har förändrats till följd av höstens stora nyemission och konverteringar. Arkivbild.
Ägarstrukturen i SAS har förändrats till följd av höstens stora nyemission och konverteringar. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

Danska och svenska staten har ökat sin kontroll över SAS betydligt i samband med rekapitaliseringen i oktober, visar nya ägarsiffror från SAS.

Wallenbergsfären har samtidigt i princip halverat sin ägarandel.

Joakim Goksör/TT, Helena Wande/TT
Publicerad
Annons

Svenska och danska staten har i och med nyemissioner och konverteringar ökat sina ägarandelar i SAS till 21,8 procent var. Inför transaktionerna ägde svenska staten 14,8 procent, medan Danmark ägde 14,2 procent.

– Svenska och danska staten tog en större andel än vad som var förväntat i ett bästa-scenario. De har tillsammans ungefär 44 procent. Planen från början var runt 37 procent. De var tvungna att ta fler andelar för att rekapitaliseringen skulle lyckas, säger Jacob Pedersen, analyschef på Sydbank som följer SAS.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons