ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Rasande skickligt måleri rotat i klassisk tradition

Marie Capaldi, ”Flygaressen”, 2018, olja på duk.
Marie Capaldi, ”Flygaressen”, 2018, olja på duk. Foto: Henning Rehnström 

Rolf Hansson och Marie Capaldi är två målare som råkar ställa ut samtidigt i samma kvarter. Den ena med en abstrakt inriktning, den andra så figurativ det bara går. Dan Backman ser två intressanta fortsättningar på långa och konsekventa konstnärskap.

Dan Backman
Publicerad
Annons

Vi börjar i det abstrakta. Med Rolf Hansson och ett måleri som följt en konsekvent hel- eller halvabstrakt linje sedan debuten på galleri Blanche 1981. Förvisso har det funnits både hus och trappor i hans bilder men han är som bäst i det mer renodlat abstrakta uttrycket.

På den aktuella utställningen, den första i Stockholm sedan den på Galleri Aronowitsch 2010, är han lätt igenkännbar. Allt finns med: färgprakten, de omväxlande täckande och transparenta ytorna, det trubbiga formspråket.

Laddar…