Linnas skadestånd kan bli rekordstort
Staten kan få betala det högsta skadeståndet hittills till Kaj Linna om han frias från mordet, enligt en juridikprofessor. Justitiekanslern Anna Skarhed inväntar en eventuell ansökan.
– Det kommer naturligtvis att handla om ett stort belopp, säger hon.
Nästan tretton år förflöt från gripandet på ett internetkafé i Wales i juli 2004 till den spontana presskonferensen utanför hovrättsbyggnaden i Umeå på tisdagen den 30 maj. Om Kaj Linna slutligen frikänns från rånmordet i Kalamark 2004 kan han räkna med att placera sig på första plats bland dem som fått skadestånd för felaktiga domar, enligt Mårten Schultz, professor i juridik vid Stockholms universitet.
– Om det blir en friande dom skulle jag bli förvånad om inte Kaj Linnas ersättning slår rekord i den här kategorin. Det enda fallet som går att jämföra med är Joy Rahman som fick 10,2 miljoner kronor efter att ha suttit fängslad i åtta år. Det skulle se märkligt ut om man hamnade på en lägre nivå i Linnas fall, säger Schultz.