ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Hur stökigt kan det bli i Kristerssons regering?

Foto: Magnus Hjalmarson Neideman

PODD | Det står klart att det blir regeringsskifte. Men hur regeringen kommer att se ut, vilka partier som kommer att ingå och vilken roll SD kommer att få är fortfarande under förhandling. Vilka alternativ har Ulf Kristersson egentligen?

SvD
Publicerad

Magdalena Andersson har lämnat in sin avskedsansökan till talmannen och leder nu en övergångsregering i väntan på att en ny regering ska tillträda.

Förhandlingarna pågår för fullt mellan partierna i Ulf Kristerssons lag. Men fortfarande är mycket oklart. Vilka kommer ingå i regeringen? Hur ska SD och L kunna komma överens? Och varför kan vi få en hint om hur det gått i förhandlingarna utifrån valet av ny talman?

På en kvart får du veta vem som kommer kräva vad och vilka linjer som kommer att överskridas. Med Erik Hedtjärn, chef för politikgruppen på SvD.

Efter reklamen visas:
Hur stökigt kan det bli i Ulfs regering?

Lyssna på Dagens story

Dagens story produceras av Svenska Dagbladet och distribueras av Acast. Förutom att lyssna här på SvD.se kan du även höra podden i följande kanaler:

Hitta podcasten genom att söka efter ”Dagens story” – eller klicka på länkarna.