”Jag kan välja församling”
Maria Drakenby har aldrig sett en konflikt mellan sin tro och sin sexuella läggning. Hon har heller aldrig upplevt intolerans från någon i sin Missionskyrkoförsamling på grund av att hon är lesbisk.
– Jag har valt sammanhang där jag accepteras, säger hon.
När Maria Drakenby växte upp, i en familj aktiv i Missionskyrkan i Stockholm, fanns inte homosexualitet med i världsbilden. Det var inget som diskuterades, varken hemma eller i kyrkan. Kanske var det därför det dröjde tills hon var runt 29 år innan hon insåg att hon gillade tjejer.
– Mellan 20 och 28 ungefär hade jag en period där jag var väldigt aktiv i kyrkan, jag var med i körer och var ungdomsledare. Jag hade också varit aktiv när jag var barn och tonåring. Sedan kände jag att jag behövde ta ett kliv tillbaka. Jag fortsatte att gå på gudstjänst ibland, men var inte lika aktiv. Under den här perioden började jag inse att jag är flata, säger Maria Drakenby.