Ny kvartett i Linköping
Linköping förstärker sin trupp inför nästa säsong i SHL-hockeyn. Fyra nya spelare, två målvakter och två forwards, har skrivit på tvåårskontrakt. Från Luleå kommer David Rautio och dessutom återvänder Jacob Johansson till Linköping efter ett år i den amerikanska juniorligan.
Från den finländska ligan ansluter danske forwarden Nichlas Hardt och amerikanen Broc Little. Little spelade förra säsongen i AHL innan han avslutade säsongen i Jokerit. Little har tidigare under karriären spelat för Västerås och AIK.
”Jag är glad över att återvända till Sverige. LHC är en bra organisation som har gjort bra ifrån sig under de senaste åren och som spelar en offensiv hockey som passar mig. Det är en bra möjlighet för mig och jag ser fram emot det”, säger Broc Little i ett pressmeddelande.