Allt större sug efter grönt käk

Allt fler väljer bort kött till förmån för vegankost och andra växtbaserade alternativ. Det märks inte minst på antalet nyöppnade veganrestauranger och försäljningen av exempelvis soja och tofu.

TT
Publicerad
Annons

Det är svårt att veta hur många som väljer att inte äta djur, men alla är överens om att de blir fler. I en undersökning från Demoskop svarar tio procent att de är veganer eller vegetarianer, en ökning med fyra procentenheter på fem år. Även om undersökningarna beställts av den veganvänliga organisationen Djurens rätt visar de på en tydlig förändring.

– Att det är en växande kundgrupp kan man konstatera utan statistik, säger Sara Sundquist, livsmedels- och miljöstrateg på besöksnäringens branschorganisation Visita.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons