ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

”Uzbekistan en värdefull investering”

Finansmarknadsminister Mats Odell stödjer Telia Soneras affär i Uzbekistan, även om pengar från det detstatliga bolaget skulle gå till regimen. Det viktigaste är att bolaget följer gällande konventioner.

—En fungerande teleinfrastruktur bidrar till demokratiutvecklingen, säger Mats Odell.

Andreas Cervenka
Publicerad
Annons

Enligt SvD Näringslivs granskning har Telia Sonera köpt ut sin partner i den uzbekiska teleoperatören Ucell för 1,6 miljarder kronor. Pengarna går till en affärskvinna i Uzbekistan via företaget Takilant i skatteparadiset Gibraltar. Människorättsorganisationer och experter ser risker för att pengarna i själva verket går vidare till den politiska eliten i diktaturen Uzbekistan.

Svenska Amnesty är inte för handelsbojkotter av enskilda länder, men pressekreterare Elisabeth Löfgren säger att företag måste vara mycket varsamma med att pengarna inte går till ledande politiker.

Laddar…