ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Aereo hotar USA:s tv-jättar

Ett nystartat företag med anonym adress på Broadway i New York utmanar den amerikanska tv-branschen genom att sälja vidare dess sändningar på internet. Men tv-bolagen har svarat med tung juridisk attack – och nu hamnar striden om lilla Aereo i USA:s högsta domstol.

Erik Bergin
Publicerad
Annons

På fjärde våningen i ett anonymt kontorshus längs Broadway på södra Manhattan sitter Aereo, grundat 2010 av ingenjören Chet Kanojia från Indien. Entrén kunde inte vara mer anonym: en minimal Aereo-logga vid porttelefonen och en annan, stor som ett frimärke, uppklistrad på glasdörren.

Men bolaget är nu mitt uppe i en infekterad juridisk strid med stora delar av USA:s tv-industri. Det är inte konstigt. Hemligheten bakom Aereo är bolagets teknik att strömma tv-sändningar vidare via internet till Aereos egna kunder. Tekniken bygger på en minimal antenn, stor som ett mynt, som Aereos vd Chet Kanojia utvecklat och som fångar upp tv-signalerna.

Laddar…