Mardrömsläge för S
Drygt 50 000 stockholmare kommer att stå utan jobb valåret 2010. Den cyniska frågan är om det kommer att hjälpa de rödgröna att vinna riksdagsvalet.
”Det vore politiskt självmord att inte fokusera på Stockholm.” Det konstaterade den s-märkta debattören Nisha Besara vid ett seminarium i veckan som gick. Hon sade det som vare sig Per Schlingmann (M) eller Ibrahim Baylan (S) vill medge öppet, att valet avgörs i storstäderna. 2010 kommer var femte väljare att vara från Storstockholm. Hälften av alla väljare – 3,5 miljoner – är från något av storstadslänen.
Enligt statsvetarna är de här väljarna oberäkneliga och lättrörliga. De är trendkänsliga och inte lika hårt partipolitiskt bundna. Stockholm är således både en mardröm och en möjlighet för partistrategerna. Väljarna måste vinnas varje gång, som Socialdemokraterna påpekat i sin valanalys.