Danny i hetluften efter uttalande om ”svartingar”
Förra veckan bloggade Gina Dirawi om en antisemitisk bok. Nu är Danny Saucedo i hetluften. I en video på Youtube pratar Melodifestivalens programledare om ”svartingar”, skriver Aftonbladet.
En barbröstad Danny Saucedo tränar på en strand. När han misslyckas med att svinga sig mellan två metalstavar på ett träningsredskap utbrister han ”det är bara svartingar som klarar det”. Sångaren har fått jobbet att leda Melodifestivalen 2013 och händelsen finns att se i ett filmklipp på Youtube. Dannys uttalande kommer mindre än en vecka efter det att hans programledarkollega Gina Dirawi fått stark kritik efter att ha publicerat en bild på en antisemitisk bok på sin blogg.
– Det blir inte bra att bunta ihop det. Gina gjorde ett hastigt misstag. Hon tipsar inte om boken som vissa har sagt utan visar en bild på en bok som hon har tänkt läsa, säger Thomas Hall, projektledare för Melodifestivalen.