Två av polisens skott träffade
Den 34-åring som sköts till döds i Uppsala förra veckan träffades av två av polisens skott, rapporterar TV4 Nyheterna Uppsala. Enligt det preliminära obduktionsprotokollet träffade det ena i benet och det andra i huvudet, men chefsåklagare Håkan Roswall vill inte svara på exakt var i huvudet det träffade.
Av förhör har framkommit att alla tre poliser som fanns på plats vid händelsen avlossade sina vapen mot den knivbeväpnade mannen, men ingen har kunnat svara på var deras skott träffat.
Mannen misstänktes för att ha både hotat och misshandlat sin tidigare sambo, vilket han greps för kvällen före. På natten beslutade jouråklagaren att han skulle släppas. Efter att ha släppts hotade han släktingar i Uppsala som larmade polis.