Krismöte om AMF-utredning
Den externa utredningen av AMF-skandalen är klar. AMF:s styrelse med Göran Tunhammar och Wanja Lundby-Wedin satt sent igår kväll i krismöte. En försäkringstagarnas ombudsman kommer att tillsättas, enligt uppgift. Men det är oklart om det blir skadeståndskrav mot tidigare vd:n Christer Elmehagen.
Intresset för utredningen kommer att vara stort och resultatet från den interna utredningen presenteras idag på förmiddagen. Allt annat än att utredningen riktar hård kritik mot förra vd:n Christer Elmehagen är bakslag för styrelsen.
Många inom LO har sagt att man vill ta del av hela utredningen innan man bildar sig en definitiv uppfattning om Wanja Lundby-Wedins ansvar i härvan och därmed hennes möjlighet att sitta kvar som LO-bas. Men det är oklart om hela utredningen kommer att offentliggöras, något socialdemokraternas partisekreterare Ibrahim Baylan har krävt.