Visstidsanställningar får henne att se rött
Visstidsanställningar i handeln får Susanna Gideonsson att se rött. Hon är föreslagen till ny ordförande i LO-förbundet Handels och ska väljas i maj.
Hon är lite av en doldis utanför den fackliga världen. Susanna Gideonsson är inte heller särskilt pigg på att synas offentligt innan hon formellt har tagit över ordförandeskapet i Handelsanställdas förbund, vilket sker när hon väljs den 22 maj. Före dess har hon beslutat att inte tala med media.
Susanna Gideonsson har tillbringat en större del av sin karriär i den fackliga världen. Hon blev fackligt aktiv under mitten av 1980-talet, och anställd som lokal ombudsman i Handels 1996, då placerad i Söderhamn. Sedan har hon avancerat uppåt på olika fackliga uppdrag. Sedan 2006 har hon varit förste vice ordförande i förbundet.