M storsatsar på unga väljare
I riksdagsvalet nästa år röstar en halv miljon väljare för första gången. För Moderaterna ser opinionsstödet bland de yngre ut att ha minskat. Nu går partiet på offensiven för att locka tillbaka de unga väljarna.
I förra riksdagsvalet gick Moderaterna starkt framåt i alla grupper, även bland unga väljare. Men i EU-valet i juni fick partiet bara 11 procent enligt SVT:s vallokalsundersökning. Den första väljarbarometern efter sommaren är också dyster läsning för partiet när det gäller de unga.
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) konstaterar att när han blev politiskt aktiv som tonåring hade Moderaterna störst stöd bland unga män. Att opinionen nu är starkast bland de äldre känns ”rätt omtumlande”, säger han och tror att en förklaring kan vara att partiet sitter vid makten och att de unga är en allt rörligare väljargrupp.