Påvens uttalande om kondomer välkomnas
Påvens uttalande om en försiktigt liberalare inställning till kondomer tas emot positivt, bland annat av handelsminister Ewa Björling (M), som länge engagerat sig i frågan. ”Det är klokt om katolska kyrkan förstått att kondomer räddar liv”, säger hon.
Påven Benedictus XVI:s oväntade öppning i frågan om inställning till kondomer kom i lördags, då Vatikanens tidning L'Osservatore publicerade ett utdrag ur en kommande intervjubok. I utdragen säger påven att katolska kyrkan ”under vissa omständigheter”, kan acceptera att kondomer används för att hindra spridningen av aids, skriver TT-AFP. Uttalandet välkomnades i går bland annat av FN-organet UN-AIDS.
Den nya inställningen gläder också handelsminister Ewa Björling (M), som har kondomanvändning för minskad hivspridning som hjärtefråga.