Inget om Ersson hos Stasi
Birgitta Almgren hävdar att hon har fler källor än Säpo till boken där Marianne Ersson pekas ut som östtysk Stasiagent. Men nu uppger den tyska myndighet som ansvarar för Stasiarkivet att den inte funnit någonting alls om Ersson i sina dokument.
Under beteckningen ”Nr 6” har flyglottan Marianne Ersson i Härnösand beskrivits i Birgitta Almgrens bok Inte bara spioner.... Hon kallas ”en av de förmodligen smartaste svenska kvinnliga Stasiagenterna”. Enligt boken hade Ersson erkänt i förhör att hon haft uppdrag av Stasi. Men som framgick i SvD i går har Säpo skriftligen gett besked om att det inte finns något erkännande i Erssons Säpoakt.
Birgitta Almgren har i flera debattinlägg framhävt att hennes forskning förutom på Säpos arkiv bygger på ”det östtyska utlandsspionagets hemliga handlingar i Stasiarkivet”.