Recension
Skönt att få skratta åt Alzheimer
GALGHUMOR Marie-Louise Ekman tar i ”Dödspatrullen” upp ämnet Alzheimer, där en kärleksrelation mellan två äldre personer på institution gestaltas. Det här är en pjäs som skrattar döden i ansiktet.
”Så botar du Alzheimer”, lyser kvällstidningens rubriker fåfängt hoppingivande på väg hem från premiären av Dramatenchefen Marie-Louise Ekmans nya pjäs ”Dödspatrullen”.
Och så är det ju. Att det finns ingenting vi är så rädda för som att tappa greppet, att ur flera perspektiv falla i glömska. Alla vi som har sett en anhörig gå in i dimmorna, arbetat med äldrevård eller på annat sätt har kommit i kontakt med åldrandets obönhörliga förfall vet att det inte finns något särskilt förskonande eller vackert i att bli äldre.
Laddar…