Ebba Lindsö ny ordförande i AP-fond
Regeringen har utsett totalt 16 nya ledamöter i AP-fondernas styrelser, enligt ett pressmeddelande från finansdepartementet. Den tidigare statssekreteraren Urban Karlström, förre statsrådet Pär Nuder och förra vd:n för Svenskt Näringsliv Ebba Lindsö tar över ordförandeposterna i Första, Tredje respektive Sjätte AP-fonderna.
– Det är ett viktigt uppdrag. Det är viktigt att vi förvaltar pensionsspararnas pengar på ett ansvarsfullt sätt, säger Ebba Lindsö, som förutom att hon varit chef för Svenskt Näringsliv bland annat varit vd och chefredaktör för TT.
Hon tror att hennes breda bakgrund, med yrkeserfarenhet från både industri, medie- och finansbranscherna, kan vara en fördel i det nya uppdraget.