Saabs försvarschef varvar upp kring marinen

Bråket om de svenska ubåtarna verkar leda till att Saab tar över alltihop. Saab gör redan mycket på det marina området och företagets specialitet är att hantera komplicerade system av system. Precis vad ubåtarna är. Gunilla Fransson har ansvar för ubåtsfrågan på Saab.

Tomas Augustsson
Publicerad
Annons

Just nu pekar allting på att det som väntat blir försvarsindustriföretaget Saab som tar över den svenska ubåtsverksamheten. För på måndagen blev det klart att Saab och Thyssen Krupp, ägare till Kockums som svarar för utveckling och tillverkning av de svenska ubåtarna, inleder förhandlingar.

Målet är att så snart som möjligt få till ett avtal där Kockums med sina omkring 900 anställda i Malmö, Karlskrona och Muskö säljs till Saab. Till stor del handlar förhandlingarna förstås om prislappen och så måste affären godkännas av myndigheterna innan den blir klar.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons