Ivo: ”Klart att det kan finnas oseriösa aktörer”

Ivo kan ingripa via tillsyn, men är till stor del beroende av tips från allmänheten och från vårdpersonal.
Ivo kan ingripa via tillsyn, men är till stor del beroende av tips från allmänheten och från vårdpersonal. Foto: Rebecca Blackwell /TT

Inspektionen för vård och omsorg, Ivo, uppmanar allmänheten att ge tips om bristande kvalitet i tester för covid-19.

– Vi är beroende av tips, säger Anna Lundgren, samordnare för medicintekniska frågor på Ivo, till SvD.

Joel Dahlberg
Publicerad
Annons

Testa, testa, testa har länge varit en av huvudstrategierna världen över för att motverka spridningen av covid-19. I de fallen rör de test av sjuka för att hindra smittspridning.

Men samtidigt erbjuder allt fler aktörer test av friska, bland annat för att skriva ut reseintyg. Som SvD har rapporterat finns det ett 50-tal privata aktörer som erbjuder så kallade PCR-tester för mellan 1 500 och 3 000 kronor.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons