ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Saudiska oljepengar hamnar i Värmland

Embracer vd Lars Wingefors och Mohammed Bin Salman, ordförande för PIF:s styrelse.
Embracer vd Lars Wingefors och Mohammed Bin Salman, ordförande för PIF:s styrelse. Foto: Lars Wingefors, Bandar Aljaloud/AP

Gamingkoncernen Embracer får den saudiska staten som storägare genom en mångmiljardaffär. Men det är ingen riskfri affär, enligt Anna Vidén, forskare vid Utrikespolitiska institutet.

Henning Eklund
Publicerad

Den 11 maj skedde tronskiftet. Efter ett femprocentigt börsfall var Apple inte längre världens högst värderade bolag. Ny regent på tronen, med ett marknadsvärde på drygt 25 000 miljarder kronor, var det statliga saudiska oljebolaget Aramco.

De ofantliga summor som oljan drar in, och som gjort landet så rikt, investeras nu i andra branscher. Det hela är en del av ”Vision 2030”, som handlar om att ställa om landets ekonomi från oljeberoendet. Siktet är inställt på att bli världsledande inom underhållning, sport och kultur. Och i skärningspunkten mellan de tre hamnar en stor satsning på gaming och e-sport.

Laddar…