Peter Alestig:Vattenfalls nya huvudvärk – från Norge

Peter Alestig

Efter tisdagens chockrapport med nedskrivningar på över 36 miljarder kronor kunde man kanske hoppas på en paus i Vattenfalls nedskrivningselände. Men en norsk skräckrapport hissar en varningsflagg för fler miljardsmällar – från ett helt oväntat håll.

Peter Alestig
Publicerad
Annons

Nuon, kolkraft och kärnkraft. Tillsammans har de kostat Vattenfall 124 miljarder kronor i nedskrivningar de senaste 6,5 åren. Eller annorlunda uttryckt: den statliga eljätten har förlorat 600 kronor i värde varje sekund sedan 2009. Eller, som att du tankar full tank på din bil varje dag i drygt 400 000 år – bara för att upptäcka att bensinen runnit rakt ner i ett svart hål. Värdet är väck, borta.

Ok, det ska erkännas, den här typen av jämförelser haltar lite. Precis som när miljardnedskrivningarna jämförs med utgiftsposter i statsbudgeten. Nedskrivningarna handlar faktiskt inte om uteblivna intäkter för staten, utan om sänkt bokfört värde på Vattenfalls (alltså dina och mina) tillgångar.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons