Fortsatt strid om homoäktenskap

Kristdemokraterna vägrar vika sig i frågan om könsneutrala äktenskap – och därför blir det inget gemensamt regeringsförslag. I stället kommer regeringen att lägga fram en grundproposition till riksdagen som kristdemokraterna kan agera emot.

Fredrik Mellgren, Lena Hennel
Publicerad
Annons

För radions Ekoredaktion konstaterar statsminister Fredrik Reinfeldt att partierna inom alliansen inte haft samma uppfattning i den här frågan. Som enda parti vill kd reservera äktenskapsbegreppet för heterosexuella par.

– Jag vill markera en respekt för att man kan tycka olika i den här typen av frågor, trots att det inte har varit otydligt hur majoritetsläget ser ut. Kristdemokraterna har uttryckligen sagt att man inte önskar reservera sig i en proposition och då tänker jag som en resultatpolitiker, säger Reinfeldt.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons