Aktiespararna mot HQ-köp
Aktiespararna går till hårt angrepp mot agerandet i HQ Bank och investmentbolaget Öresund som nu ska rädda den krisade banken.
– Givetvis ska inte Öresund hålla på med sådant här. Är Öresunds aktieägare intresserade av att man utnyttjas för att rädda ett annat företag, frågar sig Gunnar Ek, chef för Aktiespararnas börsbevakning.
När förlusterna i HQ:s tradingverksamhet, bankens egen handel med aktier och derivat, uppdagades för drygt två veckor sedan meddelade bankens ordförande Mats Qviberg att han själv ställer upp och garanterar en nyemission på 559 miljoner kronor.
Men i tisdags kom beskedet att förlusterna i den redan tyngda verksamheten skenat betydligt mer än man räknat med och banken uppskattas behöva 1 miljard kronor – omgående.