Allt fler pluggar hemifrån

Det blir allt lättare att kombinera studier med jobbet – eller att studera vid ett svenskt universitet fast man bor utomlands. Andelen studenter som studerar på distans och via internet har ökat kraftigt och de utgör nu nära en fjärdedel av studenterna.

Amanda Billner
Publicerad
Annons

Umeå Universitet är ett av de lärosäten som har flest nätstudenter i Sverige. Omkring 9 000 av deras studenter pluggar på distans. Umeå Universitet erbjuder bland annat språkkurser på nätet, vilket lockar svenskar både i Sverige och utomlands.

En av nätstudenterna vid Umeå Universitet är EU-översättaren Alexandra Protopapadakis, som bor i Luxemburg och jobbar på EU-kommissionen. Hon är 39 år och född i Sverige, men har i över tio år bott i Luxemburg och är gift med en grekisk man.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons