KommentarEricssons framtid
Ericsson och vd Börje Ekholm står ohotat för årets vändning bland storbolagen på börsen. Med amerikanska kunder i köpartagen och en stark dollar har telekomjättens motvind vridit sig 180 grader. Dock finns anledning att lyfta blicken mot horisonten och ta höjd för återkomsten av nygamla problem.
AT&T och Sprint har hjälpt till att elda på Ericsson-aktien till oanade höjder. Samtidigt väntas Verizon och TMO att följa efter med investeringar inom radioaccessnät. För Ericsson är lyftet på den amerikanska marknaden välkommet. Bannlysta kinesiska konkurrenter, högre marginaler och en stark dollar ger vind i seglen.
Sedan årsskiftet har aktien stigit med drygt 40 procent, från en krisvärdering till den andra ytterligheten, en ansträngd värdering. I alla fall om man sneglar på väntade vinster från telekomjätten så är det ganska blygsamma vinster som Ericsson spås göra de närmaste åren i relation till det värde som investerarna nu sätter på telekomjätten.