ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Recension

Sex dagar. En roman om upploppen i Los Angeles 1992

Skakande vittnesmål från upploppen i LA

Brinnande hus under kravallerna i Los Angeles 1992.
Brinnande hus under kravallerna i Los Angeles 1992. Foto: Peter Turnley/Aop

För att lära sig om livet i Los Angeles gäng tillbringade författare Ryan Gattis två och ett halvt år som en del av gatukonstkollektivet Uglar. Nu kommer hans både obehagliga och medkännande roman, om upploppen 1992, på svenska.

Sam Sundberg
Publicerad

11 113 bränder. 10 904 gripna. 2 383 skadade. 60 döda. Värden för över en miljard dollar förstörda. Det finns många sätt att beskriva upploppen i Los Angeles 1992.

Frikännandet av poliserna som fångats på film då de misshandlade Rodney King, en oskyldig svart man, var en tändande gnista i den krutdurk som är den splittrade staden Los Angeles. Änglarnas stad är inte bara geografiskt vidsträckt utan även svårt segregerad och genomsyrad av rädsla för områden och människor utanför den egna bubblan, oavsett om det råkar vara burgna Beverly Hills eller gängklickar i socialt utsatta områden.

Laddar…