Demonstrationer utanför tingsrätten
I dag inleder Stockholms tingsrätt målet mot en iransk medborgare som misstänks ligga bakom avrättningarna av hundratals politiska fångar i Iran 1988.
– Många har levt för det här, ingen trodde egentligen att man skulle kunna lagföra honom. Så händer det i Sverige, säger målsägarbiträde Göran Hjalmarsson.
Ett hundratal demonstranter har samlats utanför Stockholms tingsrätt till stöd för de som avrättades och för att protestera mot regimen i Iran. Deras skanderande hörs ända in till åhörarsalen, nära rättssalen där den första av de närmare 100 rättegångsdagarna nu har inletts.
Den åtalade mannen i 60-årsåldern har suttit häktad sedan november 2019. Han har beige kläder och säger ”god morgon” på svenska när han går in i rättssalen och sätter sig på försvarets sida.