Människans gåtor ska få svar

Folkbildartraditionen ligger Fredrik Lindström varmt om hjärtat och nu har han hamnat i rätt forum. SVT:s Kunskapskanalen ger honom möjlighet att göra ett ”franskt kulturprogram” där han samtalar med sina favoritforskare på temat Vad är en människa?

Johan Sjöstrand
Publicerad
Annons

På 90-talet blev Fredrik Lindström, doktorand i nordiska språk, kändis genom att busringa i P 3:s Hassan. Ett decennium senare attackerar etablerade kulturskribenter honom för att sprida ”nationell narcissism” i succéprogrammet Världens modernaste land.

Fredrik Lindström är förknippad med frågor om språk och mentalitet, ställda och besvarade med en humoristisk touch. Nu breddar han och ska försöka hitta svar på människans gåtor. Existentiella spörsmål som om man kan vara egoistisk men ändå god blandas med mer kliniska som vad som egentligen skiljer människor och djur åt.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons