Dyrare taxi från tåget
Det kostar extra att ta taxi från landets största tågstationer. I både Göteborg och Stockholm är det nu dyrare att åka från tåget. En prishöjning är att vänta också i Malmö.
Sedan den 1 april är det är dyrare att åka taxi från Centralplan utanför Centralstationen i Stockholm än från andra platser. Påslaget är på 16 kronor per resa. Anledningen är att Jernhusen, som äger fastigheter och mark, tar mer betalt för att låta taxibolagen hämta kunder där.
Det högre priset gäller bara om man tar en taxi precis utanför huvudingången i Stockholm. Väljer kunderna att själva stoppa en taxi på Vasagatan, ett 20-tal meter från taxistationen, slipper de påslag. Likaså om de istället går till Arlanda Express, 350 steg eller två minuter, bort.