Misstänkt efter mord på Malmökvinna släpps

Blommor och ljus på Sergels väg i stadsdelen Ribersborg i Malmö där en kvinna i 30-årsåldern sköts till döds den 26 augusti. Arkivbild.
Blommor och ljus på Sergels väg i stadsdelen Ribersborg i Malmö där en kvinna i 30-årsåldern sköts till döds den 26 augusti. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

En 23-årig man som misstänks för inblandning i mordet på en kvinna i Malmö i augusti har släppts från häktet.

– Han är fortfarande misstänkt, säger chefsåklagaren Pär Andersson.

Daniel Kihlström/TT
Publicerad
Annons

Enligt vittnen höll kvinnan sitt barn i famnen när hon blev ihjälskjuten på öppen gata den 26 augusti i stadsdelen Ribersborg. På platsen fanns även barnets pappa, som misstänks ha blivit utsatt för mordförsök.

En 23-årig man häktades i mitten av september misstänkt för medhjälp till mord, medhjälp till mordförsök och medhjälp till grovt vapenbrott. Nu har mannen släppts fri.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons