Unga egyptier får äldres stöd
Upproret i Egypten startades av de unga, men de fick snabbt stöd av den mogna generation som tröttnat på polisvåld, korruption och inkompetens. SvD träffade två universitetslärare – en kristen och en muslim – som har fått nytt hopp om framtiden.
De kallar sig själva med ett skratt för yrkesdemonstranter. Fast egentligen är de mogna damer med vuxna barn och en yrkeskarriär, den ena som professor i lingvistik, den andra som professor i drama. I åratal har de deltagit i protester mot riggade val, undantagslagar och polisbrutalitet. Men aldrig med sådan intensitet som nu.
De senaste dagarna och nätterna har Madiha Doss och Iman Ezzeldin tillbringat många timmar på Befrielsetorget, Tahrir. Deras döttrar är också där, och de har bett döttrarna att hellre övernatta i tälten på torget än att ge sig ut i Kaironatten, där de i värsta fall kan bli nedslagna av våldsamma Mubarak-anhängare.