ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Tryckt Tucson håller vapnen högt

Omskakat – men inte förvånat. Och dessutom i något av försvarsställning för de liberala vapenlagarna, som innebär att du kan köpa ett vapen utan någon som helst licens. SvD har besökt amerikanska Tucson – en stad tyngd av lördagens dödsskjutning.

Daniel Kederstedt
Publicerad

Mindre än tre dygn efter massakern - där sex personer avled och 14 skadades, däribland kongressledamoten Gabrielle Giffords som också var den huvudsakliga måltavlan – är stämningen fortsatt dämpad i Tucson, Arizona. Att gärningsmannen Jared Lee Loughner sent i går kväll skulle häktas misstänkt för mord och mordförsök förändrade inte den situationen.

– Det är bara tragiskt alltihop. Många sätter samman det här med extremister men jag tycker mer att det verkar vara ett dåd av en ensam och störd människa.

Laddar…