Rumsfeld bekylls för fångtortyr
USA:s tidigare försvarsminister Donald Rumsfeld är ansvarig för att övergrepp begåtts mot fångar på Abu Ghraib-fängelset. Det slår en ny senatsrapport som nu blivit offentlig fast.
Donald Rumsfeld har tidigare pekats ut som delaktig i övergreppen på fängelserna Abu Ghraib och Guantánamo bay och nu har delar av en rapport som stöder de anklagelserna gjorts offentlig av en senatens försvarsutskott i USA.
Talesmän för försvarsutskottet är demokraten Carl Levin från Michigan och den före detta presidentkandidaten för republikanerna, John McCain. I summeringen av rapporten slås fast att Rumsfeld och andra högt uppsatta myndighetspersoner bär skuld för amerikanska soldaters vanvård och övergrepp på fångar vid Abu Ghraib-fängelset i Irak, så väl som på Guantánamobasen, skriver Reuters.